[site.common.supportFunctions]
Sisällysluettelo
28.02.2007 Keskiyön kirjasto vie pimeään
Kustannusosakeyhtiö Otava on aloittanut kauhukirjasarjan, jossa julkaistaan kaikkiaan kaksitoista kauhun ja pahuuden klassikkoa. Keskiyön kirjasto on tarkoitettu kaikenikäisille kauhun ja jännityksen ystäville.
Keskiyön kirjaston kirjat ovat käsitteeksi muodostuneita, laadukkaita kulttikirjoja. Sarjan tarkoituksena on nostaa esiin kauhukirjallisuuden klassikoita, jotka kaikki kyllä tuntevat, mutta jotka ovat vielä monelta lukematta. Sarja innostaa myös nuoria kauhun ystäviä tarttumaan teoksiin. Kirjoilla on näyttävä yhtenäinen ulkoasu.
Sarjan kolme ensimmäistä kirjaa ovat nyt ilmestyneet. Sarja jatkuu syksyllä ja vuonna 2008.
Keskiyön kirjaston aloitusteokset:
Bram Stoker: Dracula
Vampyyrikirjallisuuden raamattu vuodelta 1897 − romaani kreivi Draculasta, joka muuttaa transsilvanialaisesta linnastaan terrorisoimaan Lontoon asukkaita
Suomentanut Jarkko Laine
Robert Louis Stevenson: Tohtori Jekyll ja herra Hyde
Klassinen kauhukertomus hyvän ja pahan kamppailusta ihmismielessä − ilmestynyt alun perin vuonna 1886
Suomentanut Erkki Haglund
William Golding: Kärpästen herra
Nobelistin vuonna 1954 ilmestynyt romaani englantilaisista koulupojista, jotka autiolla saarella muuttuvat julmiksi villi-ihmisiksi
Suomentanut Juhana Perkki
