Mene sisältöön

[site.common.supportFunctions]

Sisällysluettelo

Anna Bergenström – Fanny Bergenström, Makuja ja tuoksuja pähkinäpuun alla

Makuja ja tuoksuja pähkinäpuun alla
Tunnetun ruotsalaiskaksikon inspiroivassa keittokirjassa on klassikon ainekset

 Etiopialaista broileripataa, avokadosalaattia, lammastaginea, kookosohukaisia…

Moni hyvän ruoan ystävä on jo ehtinyt odottaa tämän kirjan suomennosta. Sen toinen toistaan houkuttelevammat reseptit ja ihastuttava kuvitus vievät aromikkaille makumatkoille niin Etelä-Eurooppaan, Intiaan, Kaakkois-Aasiaan kuin Etelä-Amerikkaan.

Kirjassa on tekijöiden suosikkiraaka-aineista ja lempimausteista syntyviä ruokia, juomia, jälkiruokia ja leivonnaisia – yli 400 uutta reseptiä. Lopussa on runsaasti menuehdotuksia kasvisateriasta intialaiseen juhlapäivälliseen.

Anna Bergenström on arvostettu ruotsalainen ruokatoimittaja ja keittokirjojen tekijä. Hänen tyttärensä Fanny Bergenström on ruoka-, matkailu- ja kukka-aiheisiin erikoistunut valokuvaaja.

Kirjan tiedot

Suomentanut Riitta Mustonen / 431 sivua / 187 x 250 mm / Alkuteos Under valnötstrådet - goda idéer från vårt kök (2006) / Nelivärikuvitus / 68.2

978-951-1-23419-7
Julkaisuaika 9/2009

 

Sivun alkuun