Mene sisältöön

[site.common.supportFunctions]

Sisällysluettelo

Magne Hovden, Saamelandia

Saamelandia

Turisteille porosoppaa, joikua, lapinasuja ja katajavotkaa! Veijaritarina pohjoisnorjalaisten kaverusten elämyspuistosta saa lukijan nauramaan kippurassa

Roy ja Leif ovat kolmekymppisiä poikia Pohjois-Norjan Kirkkoniemestä. Rikastuakseen japanilaisten turistien kustannuksella he perustavat saamelaisuudella rahastavan elämyspuiston. Todellisuudessa nämä veijarit eivät tiedä saamelaisista mitään – mutta eihän sitä turisteille tarvitse kertoa!

Mikään ei tietenkään mene niin kuin oli suunniteltu. Saamelaisia vihaava Audun yrittää sabotoida Saamelandiaa, poikien kaveri Geirsotkee kuvioita ryöstämällä postin rahankuljetusauton vaaleanpunaisessa kanipuvussa, ja sodankyläläinen turistiyrittäjä Timo ilmestyy elämyspuistoon jahtaamaan laavuvarkaita.

Kaiken keskellä Roy ja Leif tavoittelevat myös naisia – ei aivan mutkatonta sekään…

Magne Hovden (s. 1974) on kirjallisuusagentti, kirjailija, kääntäjä ja kullankaivaja, joka asuu Norjan Kirkkoniemessä vaimonsa ja kahden lapsensa kanssa. Hän on aiemmin kirjoittanut lastenkirjoja ja -kuunnelmia sekä huumorikirjoja. Esikoisromaani Saamelandia kuvaa lämmöllä pohjoisen paikkakunnan omalaatuista elämää, ja se on saanut norjalaiset kriitikot vertaamaan kirjailjaa Arto Paasilinnaan.

Kirjan tiedot

Suomentanut Outi Menna / Noin 230 sivua / 130 x 210 mm / Alkuteos Sameland / 84.2

978-951-1-25284-9
Julkaisuaika 2/2012

 

Sivun alkuun