[site.common.supportFunctions]
Sisällysluettelo
Jeffrey Eugenides, Naimapuuhia
Madeleine tekee yliopistossa tutkielmaa 1800-luvun englantilaisista avioliittoromaaneista, kun hän tempautuu omaan rakkaustarinaansa. Karismaattisen Leonardin kanssa syttyy syvällinen ja kipinöivän eroottinen suhde. Vanha ystävä Mitchell puolestaan on vakuuttunut, että hänet ja Madeleine on tarkoitettu toisilleen.
Valmistumisen jälkeen Mitchell matkustelee maailmalla ja yrittää epätoivoisesti karistaa Madeleinen mielestään. Madeleine ja Leonard ovat yhdessä, mutta suhdetta koettelee Leonardin mielenterveyden romahtaminen. Kuka lopulta saa kenet? Onko 1800-luvun romaanien rakkautta enää olemassa?
Jeffrey Eugenides kuvaa inhimillisiä pikkumaisuuksiamme ja naurettavuuksiamme yhtä aikaa neulanterävän ironisesti ja syvän samastuttavasti.
Jeffrey Eugenidesin (s. 1960 Yhdysvalloissa) aiemmat teokset ovat olleet kansainvälisiä menestystarinoita ja löytäneet innokkaan lukijakunnan myös Suomesta. Sofia Coppola ohjasi esikoisromaanin Virgin Suicides pohjalta samannimisen elokuvan, ja Middlesex toi kirjailijalle Pulitzer-palkinnon.
Kirjan tiedot
Suomentanut Arto Schroderus / noin 450 sivua / 130 x 210 mm / Alkuteos The Marriage Plot, 2011
978-951-1-26000-4
Julkaisuaika
3/2012
