Mene sisältöön

[site.common.supportFunctions]

Sisällysluettelo

Ilkka Auer, Varjoissa vaeltaja – Lumen ja jään maa

Varjoissa vaeltaja
Täysveristä kotimaista fantasiaa!
Palkittu ja kiitetty sarja jatkuu uudella huimalla seikkailulla

Noridiumissa ja muissa pohjoisissa valtakunnissa liikkuu huhuja noitalapsesta, jonka Hiidenkynnen Jäänoita Astrid on ottanut suojatikseen. Tyttö liikkuu jääkarhunsa kanssa kuolleiden mailla, purkaa ikivanhoja lumouksia ja kirouksia ja on sukua sysilouhien lohikäärmekansalle.
Kun Jäänoita joutuu sekaantumaan Noridiumin valtataistoon, myös noitatyttö Nonnan taikavoimia tarvitaan.

Nonna lähtee lemmikkijääkarhunsa Fenriksen kanssa etsimään kaapattua prinsessa Freyaa – ja joutuu vaaralliseen seikkailuun keskelle lumen ja jään maata.

”Auerin romaanin maailma on arktisuudessaan vaikuttava. Sysilouhien sukua on kunnioitettava saavutus ja mainio lukukokemus”, kirjoitti Kaleva-lehti sarjan avausromaanista, josta Ilkka Auerille (s. 1966) myönnettiin vuoden parhaalle kotimaiselle fantasiakirjalle annettava Kuvastaja-palkinto.

Kirjan tiedot

Noin 457 sivua / 110 x 178 mm / T L 84.2 ja T N 84.2 / Hintaryhmä E

978-951-1-23888-1
Julkaisuaika 12/2009

Katso kirjan muut versiot

 

Sivun alkuun